שיפור האנגלית

הדרכים הטובות ביותר לשפר את האנגלית – ובייחוד לפני מעבר לחו"ל

קרוב לשני מיליארד בני אדם מתקשרים, חושבים וחולמים באנגלית. ואם חשוב לכם ליצור עמם קשר עסקי מוכוון קריירה, קשר חברי או פרקטי לטובת רילוקיישן בחו"ל וגם להבין לעומק את רזי השפה כדי לטייל, ללמוד או לעשות כל דבר אחר – תזדקקו לאנגלית טובה.

אז איך לומדים להתבטא, להבין וגם לכתוב אנגלית ברמה טובה ומעלה? אין ספק שידיעת השפה בעידן הנוכחי היא בהחלט לא פריבילגיה. אם אתם מעוניינים לשלוט בה ברמה שתאפשר לכם להתקבל לעבודות שונות מעבר לים ולעסוק בהן מבלי שהשפה תכשיל אתכם, הנה מספר הצעות מצוינות ששווה ליישם:

האזינו לפודקאסטים באנגלית

החוויה הראשונית שלנו משפות זרות עוברת תמיד דרך האוזניים, מה שהופך את הפודקאסטים לאמצעי המצטיין הראשון ללימוד השפה האנגלית. האזנה לפודקאסטים באנגלית או שמוכוונים ללימוד השפה, "מאלצים" את השומע קודם כל לסגל את האוזן שלו למבטא, חיתוכי דיבור, אינטונציה ועושר מילולי – כל הדברים שקודמים להיכרות עם מילים חדשות ומבנים תרבות, גישה והלך רוח טיפוסי לדוברי השפה.

הפודקאסט יאפשר לכם גם להכיר מילים חדשות על בסיס ההקשר שלהן במשפט ולהבין כיצד מבטאים אותן, מה שלעתים קרובות שונה מהדרך שבה הן נכתבות.

טיפ חשוב: מכיוון שהשפה האנגלית מדוברת במספר עצום של אזורים, לכל אחד מהם סלנג, קצב ומבטא משלו, אפשר להתכוונן לפודקאסטים מהמדינה שאתם מתכננים להגיע אליה וכך לחוות בצורה יותר דומיננטית את הדיבור המקומי שלה.

הפכו לתולעי ספרים קטנות וממוקדות

הדרך הקלאסית, וייתכן שגם הפרקטית ביותר לליבת השפה האנגלית, היא פשוט לקרוא ספרים. אפשר לבצע קריאה פעילה תוך כדי סימון מילים ובדיקת משמעותן במילון עברי-אנגלי (או מורפיקס, אם נוח לכם לעשות את זה דרך הנייד/ הלפטופ) וגם להתוודע להרבה מאוד נתונים חשובים כמו משלבי שפה (בעיקר ההבדל המהותי בין אנגלית ספרותית לזו המודרנית המדוברת), דקדוק, תחביר, צורות ביטוי וגם הקשרים תרבותיים חשובים מהספרות האנגלית העשירה.

אחרי ספר אחד, אוצר המילים באנגלית כבר משתפר משמעותית ולכן הבונוס כאן הוא הנגישות והנוחות הכלכלית של השיטה (רכישה של ספר-שניים בתור התחלה לכל היותר). אבל אם אתם לא מהטיפוסים שמסוגלים לשבת ולקרוא ועוד שלא בשפת אימכם, שווה שתשקלו האזנה לספרים מוקלטים, שבדומה לפודקאסטים אפשר להאזין להם בכל מקום ותוך כדי כל פעולה אחרת.

ספרים מוקלטים הם פשוט הקלטות שמבוצעות ע"י קריין או שחקן מקצועי שמקריא את הספר המלא בקולו הנעים והמלווה. בארה"ב למשל, תעשיית הקלטות הספרים נחשבת לתפוח אדמה לוהט ומגלגלת למעלה מ-2 מיליארד דולרים בשנה. המשמעות היא שתוכלו להוריד מגוון ספרי שמע ובחינם, רובם מהסיפורת הקלאסית המוכרת. אם אתם נמצאים לפני רילוקיישן ומעוניינים לשמוע ספרים אחרים בתחומי העסקים, הפיתוח העצמי ועוד, תוכלו להוריד את Audible הנחשבים לספק הגדול ביותר בתחום, עם קטלוג עצום של ספרי שמע ויש להם גם תקופת ניסיון חינמית ל-30 ימים.

הרחיבו את אוצר המילים

זה נשמע מאולץ ואולי גם מוזר, אך חיפוש עצמאי של מילים חדשות, מונחים וביטויים יכול לחולל הבדל עצום במיומנויות השפה שלכם, בייחוד אם חשוב לכם לשלוט יותר באנגלית עסקית, יזמית, מכירתית, שמוכוונת לעולמות הטק, האקולוגיה, הרפואה הקלינית, התעשייתית ועוד.

קחו את הראפר המפורסם וזוכה הגראמי אמינם כדוגמה. כדי להתגבר על קשיי השפה שנבעו מהשכלה לא מספקת ולהפוך לכותב שירים אמיתי, הוא קרא הלוך וחזור את מילון האוקספורד שלו, סימן לעצמו מילים רלוונטיות, חרוזים, נרדפים והקשרים. המיומנות והידיעה הנרחבת שלו בשפה האנגלית, לא רק שהפכה אותו בסופו של דבר לאמן המוביל בקטגוריית ההיפ-הופ בכל הזמנים, אלא גם לדמות התרבותית-פופולרית הנחקרת ביותר בקרב בלשנים אנגלים, שמנתחים את כישורי החריזה שלו, המופיעים גם בתחילית המשפט וגם כצליל מנחה לאורך בתים שלמים בשיריו.

ואם לא מילון האוקספורד הפיזי, כמובן שתוכלו לחפש כל מילון עברי-אנגלי אונליין ופשוט לסמן לעצמכם כמטרה ללמוד מידי יום או שבוע כמה מילים חדשות.

האזינו למוזיקה באנגלית – וכמה שיותר

ואם כבר נגענו במוזיקה בפסקה הקודמת, שירים היו ונותרו אחת הדרכים הפופולריות והמוצלחות ביותר להיכרות עם שפה חדשה. אם שאלתם את עצמכם איך ללמוד אנגלית לבד וגם לשפר אותה מקצה לקצה – היכרות עם מוזיקה באנגלית לסוגיה תחולל עבורכם פלאים.

מעבר לעובדה שכל אחד יכול להאזין לז'אנרים מגוונים להעדפתו ומבלי שהדבר יהיה מאולץ, מוזיקה היא גם עניין זכיר מאוד המשפר מעצם היותו את הזיכרון. תוכלו למצוא שירים אהובים ולחפש את המילים להם כדי לקרוא ולשיר בעצמכם, לאתר אותם דרך הוידאו קליפ עם תרגום לעברית וגם לעשות להם "גוגל טרנסלייט" כדי לחטט במשמעויות השירים או לגלות מילים וביטויים בכל משלבי השפה האפשריים.

תצללו למים העמוקים ופשוט דברו

לימוד עצמי של שפה דרך אמצעים חזותיים כמו ספר או פודקאסט מניבים שיפור עצום, אבל בשלב הזה השיפור עדיין פנימי מאוד: כל התובנות, המחשבות והמידע שצברתם, מאופסנים כעת בראש אך לא מתבטאים החוצה, מה שיקשה עליכם לשמור עליהם בפנים לאורך זמן. כדי לעשות את המעבר האמיתי בין אתגר לימוד השפה לבין שליטה אמיתית בה, עליכם להפסיק להתבייש ופשוט להתחיל לדבר – והמון.

אפשר לגייס למלאכה חבר/ה שגם הם מעוניינים בשיפור האנגלית ולתרגל שיחות משותפות, לתאם עם מכרים ובני משפחה שיחות ואינטראקציות באנגלית, להגיע למפגשים חברתיים או למיקומים שבהם ייתכן סיכוי גדול יותר שתדברו את השפה, להשתמש בתוכנות ואפליקציות המוכוונות לשיחה עם אדם שדובר את השפה שאתם רוצים לחדד (והוא מנגד, מעוניין לחדד את העברית שלו) וכך לשייף את כישורי השיחה, ההגייה, אפילו המבטא משיחה לשיחה.

עניין נוסף שמומלץ ליישם הוא להתחיל לשוחח עם עצמכם באנגלית: להביע את מה שרציתם לחשוב או לומר, רק בתרגום לאנגלית. לחילופין, לחשוב כיצד הייתם מנסחים את הדבר שאמרתם בשפה האנגלית. לחלקכם יהיה נוח יותר לתרגם ולחלקכם לחשוב על המשפט באנגלית מראש.

תרגלו כתיבה

וורד, דוקס ועוד שורה של תוספים מקוונים יאפשרו לכם להתחיל לכתוב בשפה האנגלית תוך איתור שגיאות איות ותחביר ולשפר אותן, במטרה ללמוד. נסו למצוא לעצמכם תרגילי כתיבה שונים ולא רק על הנייר/ דרך המקלדת: התכתבות עם חברים, בצ'אטים בשפה האנגלית, השארת תגובות בפורטלים, עמודים או דפים עם תוכן באנגלית, כתיבת מייל להצעת עבודה באנגלית ועוד. כל התנסות תקדם אתכם צעד אחד נוסף בדרך.

והדקדוק, מה איתו?

ניתן למצוא מאות, אם לא אלפי מדריכים מקוונים, חינמיים וברורים מאוד בנושא הדקדוק האנגלי על הזמנים והתוספות המורכבים שלו. בחיפוש פשוט ברשת תמצאו מגוון עצום של טריקים להבנת הזמנים או מתי מוסיפים ing, מה הסיפור עם שאלות WH ואיך מבינים אחת ולתמיד את ההבדל בין have ו-has. עשו לעצמכם הרגל, שבמסגרתו תקדישו כחצי שעה מידי שבוע ללימוד כלל דקדוקי חדש.

הירשמו לקורס אנגלית

אם אתם מבינים שניהול עצמי זו לא הדרך עבורכם ושתצטרכו לפגוש את השפה מכיוון יותר מאורגן, וממוקד, קורס אנגלית יעניק לכם את המיומנויות, השליטה והביטחון שבלדבר, לכתוב ולקרוא אנגלית ברמה טובה.

מבין מאות קורסים פוטנציאליים, שווה "לדוג" את המקצועיים והמומלצים ביותר, בייחוד אם חשוב לכם לשייף את כישורי השפה באנגלית עסקית, אנגלית משפטית וכל קורס נקודתי כזה או אחר שאמור להכין אתכם לעתיד מסוים, שכרוך באינטראקציה מרובה בשפה האנגלית.

ואם הגעתם עד לכאן:

לימוד עצמי דורש נכונות, מוטיבציה ומשמעת אישית בכל תחום. אם אתם משתמשים בו כעת על מנת לשפר את האנגלית שלכם, זכרו שמדובר בתהליך שלם ולכן מצריך הצבת מטרות ויעדים שתבקשו להשיג: שיפור התחביר והדקדוק תוך X זמן, העשרת אוצר המילים ב-X מילים, הגעה לרמת שיחה קולחת ונאותה באנגלית עד לתאריך X ועוד.

כמובן שתצטרכו לעשות זאת תוך הקצאה שעתית יומית או שבועית ולבחור עבורה באחת או יותר מהשיטות שהזכרנו כאן. חזרה על מילים דרך קריאה, האזנה או כתיבה, שילוב בין כמה טכניקות מקבילות וגם התנסות מעשית שדרכה "חיים את השפה" תעזור לכם להשיג שיפור משמעותי תוך זמן קצר ולהתכונן הרבה יותר טוב למטרה הגדולה שלכם – עבודה בחו"ל, קריירה, יזמות, לימודים ועוד.

חסר לכם מידע? אנחנו נשמח לעזור

מלאו את הפרטים בטופס באופן לא מחייב, ואנו ניצור איתכם קשר עם כל המידע על משרות הרלוונטיות עבורכם

תקשורת קבועה ונוחה

חיסיון וסודיות לאורך התהליך

עבודה עם מגוון קהלי יעד

עבודה בהתאם להנחיות קורונה

תוכן מקצועי שיסקרן אתכם

עבודה שהיא חוויה במרחק הקלקה

מלאו מספר פרטים בסיסיים בטופס, ואנו נשוב אליכם עם הצעות עבודה רלוונטיות והסבר על כל התהליך. זה לא מחייב, ואנחנו לא נשתמש בפרטים שלך לפרסום מוצרים נוספים.

סמליל עבודות בחול (2)

ויזה במרחק קליק

מלאו מספר פרטים בסיסיים בטופס, ואנו נשוב אליכם עם מידע על תהליך הוצאת הוויזה במדינה בה התעניינתם.