5/5

רילוקיישן לפורטוגל

מגוון משרות בשלל תחומים

ליווי בכל הפרוצדורות הבירוקרטיות

יעד מבוקש לרילוקיישן לצעירים ומשפחות

טווח אפשרויות רחב לשיפור איכות החיים

רילוקיישן
החל משנת 2015, עם חקיקת החוק הפורטוגלי שמתיר לצאצאי מגורשי ספרד לבקש ולקבל אזרחות במדינה, החלו רבים לראות בפורטוגל כיעד חדש ואטרקטיבי במיוחד לרילוקיישן. האם מדובר ביעד כדאי להגעה? מה צריך לדעת על רילוקיישן לפורטוגל גם למי שאין ברשותם דרכון פורטוגלי? בעוד 5 דקות תדעו כל מה שצריך על הנושא.

חולמים על רילוקיישן

מלאו את הפרטים בטופס באופן לא מחייב, ואנו ניצור איתכם קשר עם כל המידע על משרות הרלוונטיות עבורכם

תקשורת קבועה ונוחה

חיסיון וסודיות לאורך התהליך

עבודה עם מגוון קהלי יעד

עבודה בהתאם להנחיות קורונה

רילוקיישן לפורטוגל: מגוון רחב של יתרונות!

פורטוגל היא אחת המדינות העתיקות ביותר ביבשת אירופה, כאשר למעלה מ-200 מיליון בני אדם ברחבי העולם דוברים את השפה הפורטוגזית. זוהי המדינה המערבית ביותר באירופה, השוכנת על ציר התעבורה הימי מערבה, לכיוון ארצות הברית ומימינה נמצאת השכנה ספרד. השמש הנעימה, רצועת החוף האינסופית וגם קבוצות האיים האזוריים ואיי מדיירה, הופכים אותה לאחד היעדים המסקרנים ביותר לשהות. 

כיום נחשבת פורטוגל גם לאחד היעדים הייחודיים והבטוחים ביותר באירופה. במדינה שורר שלום לצד סדר אזרחי מוצלח במיוחד, מערכות חינוך מתקדמות, תנאי מחייה במחירים נמוכים מישראל ושאיפה להישאר תמיד עם הפנים לתושבים. שיטת המיסוי והחוקים הפורטוגזיים, הביאו את המדינה להיות מדורגת גבוה במדד קלות עשיית העסקים, כך שהיא נהנית מ"כניסת מוחות" קבועה, השקעות גבוהות וניצול נכסים ומשאבים יעיל במיוחד בתחומי הייצוא-ייבוא, נדל"ן, תעשיה ועוד. 

גם כאן קיימת פריחה טכנולוגית משמעותית, וחברות היי טק וטכנולוגיה רבות מציבות בליסבון את משרדיהן. ליסבון עצמה נבחרה לאחת מעשר הערים הטובות ביותר למגורים ועבודה, כך שאם שקלתם לחיות בפורטוגל במקביל לעבודה באחת מחברות ההייטק – הדבר בהחלט אפשרי. 

אחת ההוכחות הגדולות ביותר ליציבותה של פורטוגל היא היחס האדיב והחברותי של המקומיים. מי שיבחר לעשות רילוקיישן לפורטוגל יגלה במהירות את הנכונות לסייע בכל עזרה ובקשה בחפץ לב, כך שגם קשיי ההסתגלות ההתחלתיים יכולים להתרכך בקלות רבה. 

נוסף על כך, המנטליות הפורטוגזית היא לקחת את הדברים במתינות וללא לחץ. זה אולי מעט מתכתב עם עקרונות "הסיאסטה" של ספרד השכנה, אולם ניתן לומר שזהו מעין שילוב מעניין יותר בין תרבות המנוחה של מדינות "השמש והחוף" כמו יוון או ספרד, לבין הנינוחות והנימוסין האירופאיים של מערב אירופה. 

יתרון נוסף ובפרט למשפחות, הוא העובדה שפורטוגל היא אחת המדינות השמשיות של אירופה, כאשר רוב אזוריה מלאים בשמש בכל ימות השנה, כך שהאווירה והאקלים דומים לישראל ומקלים גם על הילדים. 

הליכים בירוקרטיים בתהליך הרילוקיישן

דרכון פורטוגלי ויתר אשרות השהייה במדינה

יותר ממאה אלף ישראלים, צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, קיבלו אזרחות ודרכון פורטוגלי המהווה דרכון של האיחוד האירופי. חלקם אף עברו הגירה לפורטוגל ובתום 5 שנות שהות קיבלו אישור תושבות. בין אם אתם בתהליך הוצאת הדרכון ובין אם אינכם זכאים לכך, אין הדבר אומר שלא תוכלו לעשות רילוקיישן לפורטוגל וליהנות מכל מה שהמדינה המדהימה תוכל להציע לכם. לפניכם כל האשרות והויזות המאפשרות כניסה, עבודה ומגורים בפורטוגל: 

 • אשרת שהייה זמנית – ויזה לפורטוגל לצורך עבודה או הכשרה מקצועית, לימודים או מחקר, התמחות, התנדבות ונסיעות מטעמים בריאותיים או דתיים. האשרה תקפה לשנה ומאפשרת לצאת ולהיכנס למדינה ללא הגבלה. 
 • אשרת SEF – ויזת עבודה, לימודים או מחקר, הכשרה מקצועית או התמחות, איחוד משפחתי או לצורך הסדרת תושבות קבע. הויזה תקפה ל-4 חודשים במהלכם ניתן לצאת ולהיכנס מפורטוגל עד פעמיים בלבד. 
 • אשרת עבודה – ויזה לעבודה בלבד שתקפה לשלושה חודשים, אחריהם יהיה צורך לקבל אשרת שהייה זמנית או כל סוג אחר של ויזה.
 • אשרת לימודים – ויזה ללימודים בלבד שאורכה כמשך הלימודים עצמם.  
 • ויזת זהב – ויזה הניתנת למי שאינם אזרחי האיחוד האירופי, ללא עבר פלילי, שמבצעים השקעה מזכה בנדל"ן, הון-סיכון, השקעה בחברה הפעילה בפורטוגל או הקמת חברה בפורטוגל וכן השקעה בתרבות ואמנות. הויזה מעניקה מעמד למשך 5 שנים, בסיומם ניתן להתאזרח בפורטוגל ולקבל דרכון פורטוגלי. זוהי ויזה שניתנת לכל המשפחה הגרעינית ולא רק למשקיעים עצמם. 
 • ויזת TECH – מעבר לפורטוגל לצרכי עבודה בחברה טכנולוגית. החוק בפורטוגל מקנה לכל חברה את האפשרות לגייס עובדים כך שבין 50%-80% מעובדיה יתקבלו תוך שביצעו רילוקיישן לפורטוגל.
 • ויזת START UP – ויזה ייחודית למקימי סטארט אפ, שהוכיחו ברשויות (דרך הליך פורמלי קפדני) פוטנציאל כלכלי, חדשנות המצאתית ואת היכולת לייצר מקומות עבודה נוספים. 
 • ויזת D2 – ויזה ליזמים שחולמים לגור בפורטוגל ולהקים בה עסק, כמובן בכפוף להוכחתם להשקיע כלכלית בפורטוגל וביכולותיהם הכלכליות האישיות. 
 • ויזת D7 – אשרת מגורים מיוחדת לבעלי הכנסות פסיביות ופנסיונרים, החל מרף הכנסה שנתי מסוים. 

ביטוח רפואי בפורטוגל

מערכת הבריאות של פורטוגל נחשבת טובה ומפותחת ומנוהלת בדומה ליתר מדינות המערב דרך מערכת פרטית וציבורית. תוחלת החיים כאן ארוכה, הודות לסבסוד ייחודי לתושבים ותיקים (החל מגיל 65) על תרופות, טיפולי עיניים, שיניים ועוד מגוון טיפולים, בהיקף של 40%-100% סבסוד. 

שירותי הרפואה הציבורית ניתנים בכפוף לתשלום מלא ושוטף של דמי הביטוח הלאומי ומזכים בכרטיס רפואי שנקרא Cartão do Utente. כדי לקבלו, יש להירשם תחילה במרכז רפואי מקומי אצל רופא המשפחה. עד הנפקת הכרטיס ניתן להשתמש בתעודת רישום זמנית. מי שאיננו משלם ביטוח לאומי פורטוגלי, לא זכאי לשירותי הרפואה הציבורית ולכרטיס זה וייאלץ לבחור טיפול ושירות רפואי דרך ביטוח פרטי כלשהו.  

הביטוח הפרטי בדומה לישראל, מציע אפשרויות מתקדמות יותר לקבלת שירותים רפואיים כמו זמני המתנה יותר קצרים, כיסוי לטיפולים שלא מכוסים דרך המערכת הציבורית, בתי חולים פרטיים ועוד. העלויות לביטוח הפרטי נעות בין 8-400 אירו לאדם בהתאם לגילו ומצבו הרפואי. 

אפשרות נוספת השמורה למי שאין ברשותם דרכון פורטוגלי או אירופאי, היא לרכוש את כרטיס EHIC המהווה את כרטיס ביטוח הבריאות של האיחוד האירופי ומעניק לשוהים טיפולים רפואיים במדינה. 

המרת רישיון הנהיגה הישראלי לפורטוגלי

בביקור זמני בפורטוגל (עד 6 חודשים) ניתן לנהוג עם רישיון בינלאומי או של האיחוד האירופי. אך ברילוקיישן לפורטוגל כבר יהיה צורך להירשם ברשות התעבורה המדינית (סמכות המקבילה לזו של משרד הרישוי אצלנו) ולקבל רישיון נהיגה מקומי וזאת בתוך 185 ימים מקבלת אישור המגורים בפורטוגל. 

אם ברשותכם רישיון נהיגה בינלאומי, ניתן להמשיך להשתמש בו עד לסוף התוקף וליידע בכך את המכון לניידות ותחבורה, ה- IMT – Instituto da Mobilidade e dos Transportes וזאת תוך 30 ימים מקבלת תעודת המגורים (אישור תושבות). 

לקבלת רישיון נהיגה בפורטוגל יש למלא את טופס IMT Modelo 13 ולצרף אליו את תעודת המגורים, צילום הרישיון הקיים ותעודה מזהה. לעיתים יהיה צורך גם בדוח רפואי ותשלום אגרה. כעת יש לעבור מבחני רישוי הדומים למבחן הישראלי ומורכבים מחלק תיאורטי, טכני ומעשי. אם בתהליך אינם דוברים עדיין פורטוגזית, ניתן לבקש מתורגמן שיתרגם עבורם את מבחני הרישוי. 

משרות בפורטוגל

רילוקיישן לפורטוגל מאפשר לישראלים לעבוד במגוון משרות, חלקן אף אינן דורשות ניסיון או ידע קודם כך שיתאימו מאוד לצעירים אחרי צבא ולאנשים שפשוט רוצים להתחיל מחדש בפורטוגל. משרות אחרות מבוססות כמובן על היכולות והרזומה התעסוקתי ולכן מתמקדות במשרות נקודתיות. 

משרות בענפי השירות והמכירות

כאמור, פורטוגל הפכה למעצמה מסחרית חזקה ומשגשגת, שזקוקה לאנשי שירות, תמיכה ומכירות בשוטף, כמעט בכל חברה ובית עסק. מלבד עבודה בחברות השונות, גם כאן ניתן למצוא עבודה בעגלות, במרכזים מסחריים הסמוכים לאזור המגורים. אפשר לפגוש כאן את הדוכנים המרכזיים כמו של מוצרי ים המלח ומחליקי השיער, לצד עגלות למכירת גאדג'טים מגניבים, צעצועים ואפילו מארזי ציפורניים. 

מדריכי טיולים

אם השיחה איתכם בפורטוגזית לא ממש אפקטיבית בשלב זה ואתם חוששים ממחסום השפה, דעו שפורטוגל מחפשת ומגייסת מדריכי טיולים ישראליים ודוברי עברית שיוכלו להתלוות לסיורים, טיולים וקבוצות. זהו שילוב מושלם בין תיירות ועבודה, המאפשר לישראלים להכיר ולהתוודע לפורטוגל בדרך נעימה ומהנה.

משרות בתחום ההייטק

כבר כמה שנים שנחשבת ליסבון למעין פרובינציה של עמק הסיליקון, מה שיאפשר לכם למצוא כאן משרות רבות בתחומי התכנות והפיתוח, המחקר ואפילו QA. ניתן לחפש משרות כבר מהארץ וליצור קשר עם החברות המגייסות כדי לבדוק את התאמתכם ולהגיש מועמדות.

החיים בפורטוגל

על פי פרסומים של המכון הלאומי לסטטיסטיקה של פורטוגל, גדל מספר האזרחים הזרים במדינה ביותר מ-40% בעשור האחרון. נתון זה כשלעצמו מבהיר עד כמה נחשבת פורטוגל למדינה נוחה, בטוחה ומאפשרת למחייה וזאת בהתאם לכל המדדים. אולם היכן מתגוררים כאן?

נתחיל עם מה שבוודאי חשוב יותר, אך איש איננו מדבר עליו – חתך הגילאים. תוחלת החיים הגבוהה הביאה לגידול משמעותי באחוז המבוגרים בפורטוגל, כך שקיימים בה מקומות "מבוגרים" באופיים המהווים בוודאי שיקול מקדים לצורך מגורים בפורטוגל בקרב ישראלים. הערים המבוגרות ביותר הן אלמדיה (גוארדה), אלקוטיום (פארו) ואוליירוס (קסטלו ברנקו) ואילו הצעירות ביותר הן סנטה קרוז (מדיירה), ריביירה גראנדה ולגואה (האיים האזוריים). 

ומיהן הערים "הזרות" ביותר בפורטוגל? ובכן, עיקר מי שמבצעים לכאן רילוקיישן, מתמקמים באזורי הדרום החם ועתיר החופים, באזורי ליסבון או אלגרבה. מטבע הדברים, ליסבון הבירה מושכת אליה מהגרים רבים ונהנית מצביון של עיר תוססת, שמשית ומגוונת, בה אפשרויות התעסוקה והמגורים אטרקטיביות במיוחד בתוך העיר וגם מחוצה לה – באזורים כמו סטובל, סינטרה או קשקאיש המרוחקים כחצי שעה בסך הכל. 

באשר לאלגרבה (או: אלגרב), מדובר בעיר החופשות המושלמת, אליה מגיעים בעיקר הפורטוגליים עצמם לחופשה, בדומה לאילת בישראל. העיר שופעת מלונות, אטרקציות ימיות, מסעדות ואווירת חופש ונהנית גם מאוכלוסיה של פנסיונרים אמידים – אירופאים שהחליטו למכור את ביתם ולקנות כאן נכס בו ניתן לגור וליהנות.

ישראלים רבים בוחרים להתמקם גם בעיר השניה בגודלה אחרי ליסבון – פורטו, עיר הנמל הציורית והמפותחת, בה ניתן למצוא קהילה סטודנטיאלית גדולה במיוחד וגם תנאים מצוינים למי שחולמים להקים כאן עסק. כאן קיימת חלוקה גסה יותר בין מגורים במרכז פורטו המאפיינים יותר צעירים, לבין מגורים באזורים המקיפים את העיר כמו גאיה, מאיה, מטוזיניוש ועוד, המאפיינים משפחות עם ילדים. 

נוסף לכל אלה, משפחות ישראליות רבות התיישבו גם בצד המזרחי של פורטוגל, באזור קסטלו ברנקו בעל הצביון הכפרי-חקלאי. לכאן מגיעות משפחות שמעדיפות את המרחבים הפתוחים והניתוק היחסי מהציוויליזציה המודרנית, אם כי במחיר של טמפרטורות קיצוניות יותר בקיץ ובחורף. 

ומה בנוגע לחינוך בפורטוגל?

רילוקיישן לפורטוגל עם ילדים מעלה שאלות רבות לגבי מערכת החינוך ולכן חשוב להתייחס גם לנושא הזה. לתינוקיות בפורטוגל מתקבלים תינוקות מגיל 4 חודשים ומעלה, כאשר מרביתן פרטיות ומקצתן ציבוריות במימון הביטוח הלאומי, המיועדות בעיקר למשפחות מעוטות הכנסה. 

בגיל 3-6 המדינה לא מחייבת לשבץ את הילדים בגני ילדים, כך שרק אם תרצו, תוכלו להירשם לגן ציבורי או פרטי שבו יום החינוך אורך 5 שעות. הגנים הציבוריים הם בחינם אך קיימת בהם מכסה ולכן העדיפות תהיה לבני 4-5 ולילדים בעלי צרכים מיוחדים. הגנים הפרטיים עולים כ-300-400 אירו בחודש, כאשר המחיר מכסה את כל הארוחות ולעתים אף את כל מוצרי ההחתלה, תלוי בגן. 

חוק חינוך חובה מתחיל בפורטוגל למעשה מכיתה א'. בתי הספר היסודיים הם עד גיל 15, כאשר הם נלמדים בשלושה מחזורי לימוד למשך 25 שעות שבועיות: 

כיתות א-ד לרוב נלמדות עם אותו המחנך והילדים לומדים פורטוגזית, מתמטיקה, מדעים, ספורט ואמנות.

כיתות ה-ו מוסיפות למערכת לימודי אנגלית, היסטוריה, גיאוגרפיה ומוסיקה. 

כיתות ז-ט מוסיפות למערכת שפה זרה כמו גרמנית, ספרדית או צרפתית וכן שיעורי כימיה ופיזיקה. 

בשנות התיכון, התלמידים בוחרים את הקורסים שהם מעוניינים להתפתח מהם לעבודה ולאקדמיה בהמשך הדרך: מדעים, טכנולוגיה, שפות, מדעי הרוח, אמנויות ועוד. בסיום הלימודים, עליהם לגשת לבחינה ארצית שהציון ממנה מהווה חלק גדול מהציון הסופי של אותו תלמיד בתיכון. 

השאיפה של רוב הישראליים היא להכניס את ילדיהם בפורטוגל למערכת החינוך של בתי הספר הבינלאומיים (בהם לומדים תלמידים ממדינות נוספות). מדובר בבתי ספר יקרים למדי אך הם נחשבים טובים ביותר. בתי הספר הבינלאומיים המומלצים ביותר בליסבון הם בית הספר הבריטי (ניתן להירשם מגילאי פעוטון), אויראס (מגיל 3), אסטוריה (מגיל פעוטון), רדברידג' וטאסיס. 

רילוקיישן לפורטוגל: טיפים ששווים זהב!

 • הדברים כאן עובדים לאט – לפורטוגזים יש זמן, אורך רוח וגם קצב משלהם לניהול ההליכים הבירוקרטיים. קחו את זה בחשבון והתאזרו בסבלנות. כדי להימנע מעיכובים כבר ברילוקיישן עצמו, בצעו כל מה שניתן מראש מהארץ.
 • לא מחפשים דירה ראשונה לבד – אם אתם לא בטוחים היכן ואיך למצוא את הדירה הראשונה שלכם, תוכלו להשתמש באתרים ובקבוצות המפרסמות דירות בפורטוגל, חלקן גם של ישראלים שיקלו עליכם בתחומים נוספים.
 • לומדים קצת פורטוגזית לפני – למרות הידידותיות והרצון הטוב של הפורטוגזים לסייע לכל תושב חדש ומסתגל, חיי היומיום כאן מתנהלים בפורטוגזית שוטפת. קחו את עצמכם בידיים לפני מועד הטיסה ולמדו לפחות כמה משפטים בסיסיים כדי שיהיה לכם יותר קל. 

 

לסיכום, אם אתם חולמים על מגורים ועבודה במקום תוסס, מגוון, שטוף שמש ועתיר נופים ופעילויות – פורטוגל היפה מחכה לכם לרילוקיישן. מעוניינים לעשות את זה בגדול עם אפס בעיות בירוקרטיות בדרך? בואו לתכנן רילוקיישן עם היועצים המקצועיים של flyjob. 

נכון להיום, פורטוגל נמנית עם המדינות הבטוחות ביותר למחייה בעולם. היא מקדמת בברכה את פני התיירים והמהגרים, פותחת את שעריה בפני משקיעים ויזמים מכל הסוגים, נהנית ממערכת רפואה מתקדמת וחינוך איכותי ובשל החוק המתיר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל דרכון פורטוגלי, נחשבת גם לפרו ישראלית.

חוקי המיסוי בפורטוגל מזמנים הטבות מס שחשוב מאוד לדעת כיצד לנצל. בנוסף, יש להבין לעומק מהו סוג הויזה המותאם לסוג הרילוקיישן ומהן ההתניות המיוחדות שלו ביחס לשהות במדינה.

רוב הישראלים מתמקמים בערים פורטו וליסבון, כולל האזורים הפריפריאליים שסביבן. אפשרויות נוספות הן חבל אלגרב שוקק החופים שמושך אליו יזמים ומשקיעים שנהנים מאווירת החופש המושלמת וכן אזור קסטלו ברקו במזרח המדינה, בעל הצביון הכפרי והחוואי שאליו נמשכות גם כן משפחות ישראליות רבות.

השאירו פרטים
ונחזור בהקדם

תוכן מקצועי שיסקרן אתכם

נגישות

ביטוח ששומר עליך
כל הזמן

עבודה שהיא חוויה במרחק הקלקה

מלאו מספר פרטים בסיסיים בטופס, ואנו נשוב אליכם עם הצעות עבודה רלוונטיות והסבר על כל התהליך. זה לא מחייב, ואנחנו לא נשתמש בפרטים שלך לפרסום מוצרים נוספים.

סמליל עבודות בחול (2)

ויזה במרחק קליק

מלאו מספר פרטים בסיסיים בטופס, ואנו נשוב אליכם עם מידע על תהליך הוצאת הוויזה במדינה בה התעניינתם.

מידע על ניתוק
תושבות